websikehealthcheck
websikehealthcheck

Blog bejegyzések

Így fogjuk munkára a napot… (5.rész)

Beszámoló a 2014-2017. évek háztartási villamos energia termeléséről

2013. kora őszén telepítettük a 14 db 240 W-os polikristályos napelemen és egy 3 kW-os Fronius IG Plus 30V-1 inverteren alapuló napelemes rendszerünket, majd november elején felszerelték az ad-vesz mérőt.

Kikényszeríteni a csodát…

Számos beszélgetés számtalan alkalommal végződött azzal a megállapítással, hogy „a csodát nem várni kell, a csodát ki kell kényszeríteni”. Rokonok, barátok, ismerősök kérdezgették rendszeresen a Futót, hogy miért kínozza magát, miért nem adja fel inkább. Miután egy állványról leesve ezer darabra törte a térdét, még az orvosai is azzal „biztatták”: örüljön, ha járni képes lesz a térdműtét és rehabilitáció után, ne akarjon ennél többet, akassza szögre a futócipőket.

Így fogjuk munkára a Napot… (4. rész)

Beszámoló a 2015. év háztartási villamos energia termeléséről

Számos hosszú, számításokkal és tervezéssel eltöltött este előzte meg a napelemes rendszerünk telepítését. A ~4.000 kWh nagyságú éves villamos energia fogyasztásunk kiváltására egy 14 db 240 W-os polikristályos napelemen és egy 3 kW-os Fronius IG Plus 30V-1 inverteren alapuló rendszert terveztünk. 2013. őszén a tetőre kerültek a napelemek, majd november elején felszerelték az ad-vesz mérőt. Azóta minden hónap végén összesítjük és összevetjük az inverter és a mérőóra adatait.

„Az út maga a cél” – beszámoló a Grossglockner Berglaufról

A felkészülés

Kb 2010-et írhattunk, amikor először olvastam a Grossglockner Berglauf futóversenyről. Akkor már kb 15 éves futómúlt volt a hátam mögött, de leszámítva pár 10-15 km-es versenyt és egy félmaratont, a futás addig számomra a napi problémák kisöprését, spirituális feltöltődést, egyfajta lelki elmélyülést jelentette. Télen-nyáron, hóban-hőségben szinte minden nap futottam, de a napi edzés ritkán érte el a komfortzónám határát.

„Feltöltődtünk” – látogatás az albertirsai transzformátor-állomáson

Többszörösen meghaladta a várakozásokat az érdeklődők száma a Nyílt Napon

Megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt a MAVIR Zrt albertirsai transzformátor-állomása, ahol hozzáértő, több évtizedes tapasztalattal rendelkező munkatársak vezetésével ismerkedhettek meg kicsik és nagyok, szakmabeliek és „kívülállók” a villamos energia átviteli rendszer működésével és a hozzá kapcsolódó berendezésekkel.

.

Kelenföldi Erőmű – Nyílt Napok

100 éves fennállása alkalmából a Kelenföldi Erőmű Nyílt Napokon várja az érdeklődőket.  A másfél órás látogatás valódi „időutazás”, ahol a vendégek megismerkedhetnek az erőművi technológia létrejöttének és továbbfejlődésének főbb lépéseivel; valamint megtekinthetik az erőmű története során minden időszakban kiemelkedő műszaki színvonalat képviselő gépeket, berendezéseket.

A Bányászbéka-díj

banyaszbeka energetikai dijMegalapítottam a Bányászbéka-díjat… Olyan alacsony színvonalú, összecsapott, szakmaiatlan publikációk kapják meg a díjat, amelyek – energetikai témához kapcsolódóan – téves meghatározásokat, helytelen mértékegységeket,  hamis adatokat, pontatlan nagyságrendeket közölnek, tovább süllyesztve ezáltal korunk átlagemberének műszaki műveltségi szintjét.

MAVIR madárvédelem – az energetikus szemével

Kerecsensólyom testvérpár gyűrűzésére és névadó ünnepségére került sor 2014.05.19-én, a MAVIR madárvédelmi programja keretében. A fiókák az egyik mesterségesen telepített fészekben keltek ki és cseperedtek fel. A távvezeték-oszlopra szerelt webkamerának köszönhetően az érdeklődők már hónapok óta napi 24 órában figyelemmel kísérhették a szülők és kicsinyeik életét.

„Szakmai találkozó” Dél-Tirolban

Több év távollét után idén márciusban újra Dél-Tirolba látogattunk. Ahogy ez idő tájt a korábbi években is, a kedvenc kis falunkat körülvevő hegycsúcsokon még szikrázóan ragyogott a hó, de a földeken már szorgosan dolgoztak a gazdák. A hegyek, mezők és patakok látványa régóta mélyen emlékezetünkbe vésődött, régi ismerősként – mint aki hazalátogat – jártunk vissza évről-évre. Idén azonban újdonság is fogadott: 

Tudomány vagy szemfényvesztés?

Ebben a bejegyzésben az áltudományok kusza útvesztőit térképezzük fel, hogy mélyebb műszaki tudás nélkül is meg tudd különböztetni az igazat a valótlantól, a lehetségest a lehetetlentől. Szakterületem, az energetika, remek táptalajt nyújt az önjelölt világmegváltók „forradalmi”, a természeti törvényeket megrengetni szánt tanainak.

Energetikai Kerekasztal – David MacKay Budapesten

Prof David MacKay, a Cambridge-i Egyetem professzora, a brit kormány energia- és klímaügyi főtanácsadója, a Fenntartható energia – mellébeszélés nélkül című hiánypótló mű szerzője volt meghívott előadója az Energiáról mellébeszélés nélkül – Energiapolitika tudományos alapokon címmel megrendezett kerekasztal-beszélgetésnek, melyet a magyarországi klímaváltozás mérsékelését elősegítő kezdeményezése keretében a budapesti Brit Nagykövetség szervezett.

Így fogjuk munkára a Napot… (2. rész)

Számtalan telefonhívás, számos időpont-egyeztetés, nem kevés utánajárás és sok hosszú, fáradságos munkaóra eredményeképpen először megérkezett az engedélyeztetési dokumentációt jóváhagyó levél, majd a helyére került valamennyi szerelvény, vezeték és berendezés, végül megtörtént a szerződéskötés és az óracsere is. Eddig mi dolgoztunk a rendszeren, innentől a rendszer dolgozik nekünk. 🙂

A „biokazán” és a zsírégetés

A sporttudomány nem áll távol az energetikától, mert az emberi szervezet is energetikai rendszer. Tüzelőanyaga a táplálék, melyet „eléget”, átalakít, s az abból nyert energiát szerveink működtetésére, mindennapos tevékenységeinkre fordítja, illetve a fölösleget elraktározza.

Újra az „iskolapadban”

Mivel a folyamatos továbbképzés és a szakmai látókör szélesítése elengedhetetlen egy magára valamit adó energetikus számára (és általánosságban bármilyen területen tevékenykedő szakember számára is), ezért a közelmúltban beiratkoztam a Business Focus Kft épületenergetikai tanúsító vizsgára felkészítő tanfolyamára.

A világosság ára – világosan

tavvezetekEgyik korábbi bejegyzésben már mérgelődtem azon, hogy miért kell az átlagember önálló gondolkodásra való képességét leépíteni azzal, hogy a csapból is az folyik, hogy egy földi halandó nem lehet képes megérteni az energia számlákat. Az előző egyszerűsítés nem volt elegendő: közismert politikus magyarázza ismét egy híradóban, hogy még mindig túl bonyolultak a számlák, és – elmondása szerint – még egyetemi diplomával is problémás számára az értelmezésük.

Ezek után mi más lehetne a következő bejegyzés(ek) témája, mint rövid, közérthető áttekintést adni a különböző energiafajtákhoz kapcsolódó legfontosabb alapfogalmakról…

Mobiltöltő mítosz – feketén-fehéren

Olyan világban élünk, amikor a gondolkodó ember azzal szembesül, hogy minden igaz, és mindennek az ellenkezője is igaz, máskor meg éppen semmi nem igaz. A számtalan csatornán keresztül érkező agymosó információ kéretlenül is bombáz, megállíthatatlanul és agresszívan. A legkevesebb, amit tehetünk, hogy egészséges kételkedéssel fogadunk minden állítást, majd tüzetesen megvizsgálva engedjük át az ésszerűség szűrőjén, és csak ezután fogadjuk el valós tényként.

„Négy láb jó, két láb rossz….”

„Mikor már kívülről tudták, a juhok nagyon megszerették ezt a sarkigazságot, és a réten heverészve gyakran elkezdték kórusban bégetni: “Négy láb jó, két láb rossz! Négy láb jó, két láb rossz!” Órákig bégették, soha nem untak rá.”

Nem, ez a könyvajánló nem Orwell Állatfarmjáról fog szólni, de sokszor pont ennyire leegyszerűsítve hallom bégetni, hogy „megújuló jó, hagyományos rossz”…

Látjuk-e a fától az erdőt?

Energetikai tanulmányaink során hosszú heteken keresztül foglalkoztunk megújuló energiával is. Ezen felül – nem kis szerencsénkre – olyan kollégákkal hozott össze a sors, akik saját tapasztalataikról tudnak beszámolni többféle megújuló energiaforrás kipróbálása után. Így nem hangzatos reklámanyagokból, hanem első kézből értesülhetünk 1-1 termék, vagy műszaki megoldás előnyeiről (…és hátrányairól, mert hát csodák – és fél év alatt megtérülő beruházások – nincsenek, vagy legalábbis elég ritkák).

Az utolsó tanítási nap

Június 9.

Szombaton – a vizsgákat leszámítva – utoljára gyülekezünk reggel. A szokásos közös reggeli most sem marad el. Annak ellenére, hogy megteszek minden tőlem telhetőt a felkészülés során, azért a jövő heti vizsgákra gondolva kicsit összeszorul a gyomrom, így a reggelizésben már nem annyira szívvel-lélekkel veszek részt, mint az osztálytalálkozók tervezésében.

Már csak egy hét, és…

Június 8.

Ismét egy pénteki tanítási nap, szerencsére sikerül egy nap szabadságot kivennem. Reggel létesítményt látogatunk, utána modulzáró vizsgát írunk. Ma értesülünk arról, hogy a tervezettől eltérően csak két nap alatt tudunk a jövő héten levizsgázni, amit enyhe morgással, de a megváltoztathatatlanba beletörődve veszünk tudomásul.

Szombatra beszőkülök

Június 2.

Hónapok óta próbálok a felszínen maradni a munkahelyi, háztartási, családi és iskolai kötelezettségek és programok egyre sűrűsödő hullámai között. Klónoztatnom kellene magam, vagy legalább osztódni, mint egy egysejtű. Az állandó pörgés és a folyamatos alváshiány kezdi erősen éreztetni a hatását:

Beosztunk, szervezünk és tervezünk

Május 19.

Szünetben végre sikerül beosztani a tételeket, innentől mindenkinek csak a ráfordítható ideje mennyiségétől és az ülőfelülete terhelhetőségétől függ, hogy mikor továbbítja a többieknek. Közben szerveződik a záróbankett is.

A legkedvesebb csoporttársak :-)

Május 18.

Némi kompromisszum árán átszervezem ezt a napot, hogy az órákra is eljussak, és a munkahelyi feladatok is meg legyenek, sajnos ezek a pénteki tanítási napok néha csak így oldhatók meg. Első szünetben én vagyok a felelős a csapat reggeli tápanyag-felvételének biztosításáért.

Merre tovább?

Május 12.

Időközben egyfolytában azon töröm az agyam, hogy milyen irányban specializáljam magam. Ahhoz már későn jött ez a pályamódosítás, hogy az energetika minden területén alapos tudásra tegyek szert, de azt is nehéz eldönteni, hogy az engem érdeklő témák közül melyiket válasszam.

„The show must go on…”

Április 28.

Alig marad pár napunk kipihenni a felkészülés és a három vizsganap fáradalmait, szombaton máris kezdődik a következő tanfolyam. Sajnos két csoporttársunk már nem tart velünk a továbbiakban.

Köszönet

Április 26.

Köszönöm…

Megcsináltuk!!!

Április 24.

A három vizsganap feladatait valamennyi csoporttársunk sikeresen teljesítette, így mindannyian megkaptuk a létesítmény energetikus bizonyítványt.

Szeretünk és tudunk jól élni :-)

Április 14.

Ezen a héten már nehezen kap el az ihlet, miről is szóljon a heti bejegyzés, nincs már ott a figyelmem, máshol járnak a gondolataim. Pörög az agyam, nehéz lehiggadni és rendszerezni a tanultakat, és az előttem álló vizsganapokra gondolva kicsit meg is emelkedik a pulzusfrekvenciám. Kicsit visszaolvasok ezért, hátha így ráérzek a hangulatra, és valóban…

Új sikerélmény…

Április 7.

Ma érzem a legerősebb késztetést reggel 4:50-kor, hogy az ébresztő jelzést semmibe véve hagyjak még magamnak 1-2 óra alvást.  A gondolatot gyorsan elhessegetem: még soha nem hiányoztam egyetlen előadásról sem, nehogy már pont így a vége felé engedjek meg efféle lazaságot. Erőt veszek magamon, és félálomban eljutok a kávéfőzőig. Onnan már nyert ügyem van. 🙂

Számolnék és számolnék, csak beszélni ne kelljen…

Március 31.

Utolsó villamos óra van ma, kapunk pár önállóan megoldandó feladatot gyakorlásképpen. A következő 1 órában csak a tollak és a számológépek neszezését lehet érzékelni, csak számolunk és számolunk. A megoldások egyeztetésekor egész elégedett vagyok: jól sikerültek a számításaim.

Célegyenesbe kanyarodunk

Március 24.

Már nincs egy egész hónap a vizsgákig, fejemben képletek, definíciók, ábrák és számítások kavarognak. Próbálok minden este valamennyi időt szánni tanulásra/ismétlésre. A feszített életritmus miatt nem órákat, hanem csak alvástól ellopott félórákat tudok erre fordítani, így biztos, hogy szükség lesz a vizsga előtt pár szabadnapra is. Párnám alatt ezen a héten egy fizikakönyv lapul, egyik nap villamosságtan, másik nap a gáztörvények altatnak el. Sajnos gyorsan elalszom, pedig érdekes a téma…

Új motiváció :-)

Március 10.

Kedves kollégánknak köszönhetően ezen a héten az egész csoport új motivációt kap. 🙂

„Smoke on (in) the water”, avagy a füstgázmosás

Március 3.
Reggel megírjuk a modulzáró vizsgát, szokásomhoz híven egy gyors átolvasás után beadom. Jobban szeretek túl lenni a feladaton, és utána a büfében „lazulni” egy kávéval, mint a papírom felett görcsölni, hátha tíz perc alatt még eszembe jut valami. Általában ilyenkor már úgysem szokott…

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás