Megalapítottam a Bányászbéka-díjat… Olyan alacsony színvonalú, összecsapott, szakmaiatlan publikációk kapják meg a díjat, amelyek – energetikai témához kapcsolódóan – téves meghatározásokat, helytelen mértékegységeket, hamis adatokat, pontatlan nagyságrendeket közölnek, tovább süllyesztve ezáltal korunk átlagemberének műszaki műveltségi szintjét.
Nem tudhat mindenki mindent, és nem érthet mindenki mindenhez. Egy önmaga és szakmája iránt igényes szerző azonban legyen tisztában azzal, hogy mit nem tud és mihez nem ért. Ha bizonytalan, olvasson utána, kérdezzen, esetleg kérjen meg hozzáértő szakembert, hogy nézze át a „művet”. Hatalmas a felelősség, hiszen egy-egy cikk több ezer, több tízezer vagy több százezer emberhez is eljuthat.
Az alább idézett részletek sajnos nem a képzeletem (szörny)szüleményei, de nem a médiumok, hanem a hibák pellengérre állítása a célom, ezért a forrásokat nem tüntetem fel. Ezt a bejegyzést azért írtam meg, hogy amikor hasonló melléfogásokkal találkozol, akkor magabiztosan felismerd azokat, és ne tévedj el a zűrzavarban.
Lássuk tehát a díjnyertes irományokat, és a hozzájuk kapcsolódó rövid magyarázatokat. Piros színnel jelöltem a hibás kifejezéseket, zölddel pedig a javított változatot.
.
Harmadik helyezett
Teljesítmény (mértékegysége: watt – W, illetve többszörösei, pl. kW) és az energia mennyiség (kilowattóra – kWh) felcserélése, illetve a „villamos energia” és „áram” kifejezések következetlen használata:
“A számítások szerint 326 kilowatt áramot takarít meg ezzel az önkormányzat.”
326 kilowattóra villamos energiát takarít meg. A népnyelvben használatos ugyan az ”áram” kifejezés (pl. elment az áram, olcsó áram, áramdíj), de a médiában ajánlatos elkerülni a pontatlan, hanyag fogalmazást. Mindemellett a kWh mértékegység kizárólag energia vagy munka mennyiséghez kapcsolódhat (mindennapjainkban leggyakrabban a villamos vagy hőenergia fordul elő).
“…este fél kilenc és fél tíz között előző szombaton körülbelül 5000 megawatt áram fogyott, most pedig 4750 megawatt.”
A lehetséges két helyes verzió:
1/ 5000, illetve 4750 megawatt volt a rendszerterhelés, azaz a fogyasztók teljesítmény-igénye,
2/ vagy pedig 5000, illetve 4750 megawattóra villamos energia fogyott.
“…ma már 40 eurócent beruházással lehet létrehozni 1 kilowattnyi villanyáram-termelő kapacitást, napelemmel…”
Itt helyes a kapacitáshoz (azaz magyarul teljesítményhez) tartozó kilowatt mértékegység használata, azonban nem áramot, hanem villamos energiát termel a napelem. Az viszont kizárt, hogy 40 eurócentből létre lehetne hozni 1 kW teljesítményt. (Európai adatok szerint 1 kW napelemes rendszer „kulcsrakészen” 1500-2500 euró között érhető el.) Valószínűsíthető, hogy az eredeti szövegben az állt, hogy 1 kWh villamos energiát 40 eurócentből lehet előállítani, ez lenne egy nagyságrendileg elfogadható, életszerű szám.
.
Második helyezett
A kW/h (kilowatt-per-óra) mértékegység helytelen használata a kWh (kilowattóra) helyett:
“…az atomerőmű ma 12 forint/kW/h körüli összegért bocsátja az energiakereskedők rendelkezésére az áramot…” “Ideális hajlásszögű tetőnél egy 1 kW-os napelem évente 1250 kW/h áramot termel.” “Az annapolisi állomás 300 millió kW/h villamos energiát termel évente…”, stb.
Nincs kW/h mértékegység! (Pontosabban egy-két rendhagyó esetben használatos lehet, de a hétköznapokban soha nem fogsz vele találkozni, tehát tekintsd úgy, hogy nincs.) Amennyiben teljesítményről (csúcs-, átlag-, pillanatnyi, stb) beszélünk az kW, ha pedig energia mennyiségről (fogyasztás, termelés, megtakarítás, stb) akkor kWh. Ha meg akarjuk adni, hogy egy adott időegység alatt mennyi energiát fogyasztottunk / termeltünk / takarítottunk meg, akkor használható a kWh/év, kWh/nap, esetleg kWh/h, stb.
.
Amikor a szerző nem tudja miről beszél, de cikket ír energetikai témában:
“… felszereltettek egy napkollektort, biztosítva ezzel házuk áramellátását. (…) A család a napkollektorral hat hónap alatt kétezer kilowatt energiát tudott elraktározni, ezért kilowattonként 28 forintot fizetett a szolgáltató.”
A napkollektor meleg vizet termel (azaz hőt), a napelem villamos energiát. A napelem termelhetett kétezer kilowattóra (és nem kilowatt!) energiát, de ezt nem elraktározták, hanem visszatáplálták a hálózatra. A szolgáltató pedig ezért a visszatáplált energiáért fizetett 28 forintot kilowattóránként.
A villamos energia rendszer sajátossága mindemellett, hogy a megtermelt energiát nem raktározzák el, mivel annak tárolása ipari méretekben nem megoldott. Vannak ugyan egyedi, lokális próbálkozások (pl. szivattyús-tározós erőművek), de költséghatékony, nagy mennyiségben és széles körűen alkalmazható, jó hatásfokú megoldás még nincs. Háztartási méretben van lehetőség kisebb (1-2 napi) mennyiség elraktározására akkumulátorokban, de a 2000 kWh egy átlagos család kb 8 havi villamos energia fogyasztása, tehát ennyit képtelenség tárolni.
A fogalomzavar pár bekezdéssel később tovább folytatódik: „…A ház tetején levő napkollektor itt máshogy működik: nem áramot termel, hanem vizet melegít.” Még egyszer: a napkollektor állítja elő a meleg vizet, a napelem a villamos energiát.
Később olvashatjuk: „…a család szeretné napkollektorról működtetni az áramot…” Az áramot nem működtetjük, ez értelmezhetetlen kifejezés. Az elektromos berendezéseket működtetjük. A villamos energiát pedig napelemmel, és nem napkollektorral termeljük.
Az első helyezett egyben kiemelt különdíjban is részesül, mivel több bekezdésen keresztül is tanúbizonyságot tesz hozzá nem értéséről.
.
Ahogy a fenti példák is mutatják, különösképpen szükség van hiteles tájékoztatásra és valós ismeretterjesztésre…
Minden kis lépés számít, úgyhogy a rendelkezésemre álló szerény eszközökkel folytatom a felvilágosítást energetikai területen. Az itt megjelenő írásaim mellett a https://www.facebook.com/energetika.vac oldalon közérthető olvasmányok ajánlásával, saját tapasztalatok ismertetésével, érdekességek bemutatásával segítek eligazodni ebben a „rázós” témában. 🙂
A közeljövőben pedig új bejegyzésekre számíthattok villamosságtan alapok (feszültség, áram, teljesítmény, energia kifejezések pontosítása), illetve napenergia alapú energia-termelés (hő- és villamos) témakörökben.
.
Addig is itt olvashatod a villamos energia számládhoz kapcsolódó tudnivalókat…
.